Tablica motywacyjna – jak przygotować ją dla swojego dziecka?
Tablica motywacyjna – jak przygotować ją dla swojego dziecka?

W ostatnim czasie bardzo popularną pomocą naukową stały się tablice motywacyjne. Grono pedagogów i specjalistów twierdzi, że są one pomocne, gdy chcemy wykształcić u dziecka nawyk wykonywania jakiegoś obowiązku lub wyeliminować niewłaściwe zachowanie. Tablica tego typu może także motywować dzieci do nauki nowych czynności, takich jak wiązanie sznurowadeł czy jazda na rowerze. Nie każdy rodzic jednak zgadza się co do efektywności tej metody wychowawczej. Aby była skuteczna, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jak zrobić tablicę motywacyjną dla swojego dziecka, aby pomóc mu w zmianie swojego zachowania?

Tablica motywacyjna

Tablica motywacyjna jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-8 lat. Jest przeważnie dostępna w sklepach w wersji magnetycznej lub papierowej. Są na niej opisane wszelkie dziecięce obowiązki, takie jak:

  • sprzątanie
  • jedzenie
  • odrabianie pracy domowej
  • ścielenie łóżka
  • układanie zabawek itp.

Obok każdego zachowania znajduje się miejsce na przyklejenie odpowiedniego znaczka lub żetonu w postaci. Przeważnie jest to uśmiechnięta buźka w przypadku wykonania zadania oraz smutna, jeżeli zadanie nie zostało wykonane. Mogą to być także zielone i czerwone chmurki, słoneczka, plusy minusy i wiele, wiele innych.

Przez cały tydzień dziecko kolekcjonuje znaczki za każde wykonane zadanie, a w niedziele następuje podsumowanie. W zależności od ilości zebranych „pozytywnych” znaczków, maluch dostaje nagrodę lub nie. Nie warto w tym celu stosować kar, ponieważ może to mieć negatywne w skutkach przeświadczenie, że dziecko jest oceniane i kontrolowane. A przecież nie o to nam chodzi.

Gotowe tablice motywacyjne nie są jednak dopasowane indywidualnie do każdego dziecka i jego potrzeb. O wiele lepiej przygotować taką tablicę samodzielnie, zastąpić „pozytywne i negatywne” żetony wyłącznie pozytywnymi. Stosowanie ich, zdaniem ekspertów, jest bardzo szkodliwe dla rozwoju psychiki dziecka. Maluch będzie „grzeczny” ale zrobi to z powodu strachu, a nie własnej chęci.

Niezwykle ważne jest aby wprowadzenie tablicy odbywało się wyłącznie za zgodą i wyraźną ochotą dziecka. Nie wolno go do tego zmuszać czy przekonywać na siłę. Najlepiej zaproponować realizację tego pomysłu w formie zabawy – przedstawić korzyści, wspólnie przygotować tablicę i ustalić zasady. Przedstawmy dziecku tablicę motywacyjną jako fajną grę, zaznaczmy również, że w każdej chwili może z niej zrezygnować bez negatywnych konsekwencji.

Gdzie kupić tablicę motywacyjną?

Tablice motywacyjne można bez problemu zakupić w sklepie internetowym. Jednak o wiele większą radość, zarówno dla rodzica jak i dziecka sprawi przygotowanie jej własnoręcznie. Dzięki temu zyskamy pewność, że przygotowujemy rzecz idealnie dobraną do potrzeb naszej pociechy. Maluch będzie z pewnością traktował ją „jak swoją”, przywiąże się i nie będzie miał poczucia, że coś zostało mu narzucone z góry.

Tablica motywacyjna może być przygotowana na zwykłej kartce, jednak o wiele lepiej sprawdzi się przygotowanie jej na wybranym rodzaju tablicy magnetycznej lub korkowej. Jeżeli posiadasz w domu tablicę suchościeralną, tablicę zieloną lub nawet korkową, możesz bez problemu zawiesić planszę motywacyjną na jednej z nich. Oprócz tego, na dwóch pierwszych rodzajach tablicy możesz ją także namalować wspólnie z dzieckiem przy użyciu mazaka lub kredy.

Tablica motywacyjna – jak zrobić?

W pierwszej kolejności należy ustalić z dzieckiem, nad jakim zachowaniem chcecie wspólnie pracować lub jakiej czynności chcecie się nauczyć. W przykładowych obowiązkach może znaleźć się np. szczotkowanie zębów, samodzielne ubieranie się, sprzątanie zabawek czy odrabianie pracy domowej.

W zależności od wieku dziecka, na tablicy w formie graficznej lub tekstowej umieszczamy dane zachowanie lub czynność. Kiedy wybierzecie wspólnie żetony, które będą przyznawane dziecku za wykonanie zadania, należy wyznaczyć odpowiedniego rodzaju miejsce na tablicy, na ich przyczepianie. Nagrody mogą być rzeczowe lub niematerialne, wszystko zależy od Ciebie i Twojego dziecka oraz od tego, co sprawia mu radość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Powered by Trust.Reviews
Sklep internetowy Shoper.pl