Malowanie tablicy korkowej – jak ją odnowić?
Malowanie tablicy korkowej – jak ją odnowić?

Dekorowanie mieszkań czy biur tablicami korkowymi jest bardzo popularnym zabiegiem, na który decyduje się całkiem sporo osób. Każdy docenia pozytywne właściwości korka, niski koszt zakupu oraz jego uniwersalność. W niektórych przypadkach można nieco udoskonalić starą tablicę i dać jej nowe życie. W ten sposób nie tylko ją odnowimy, ale również nadamy jej oryginalnego wyglądu, co wzbogaci aranżację wnętrza. Dziś zastanowimy się, jak wykonać malowanie tablicy korkowej, aby stała się estetyczna i dekoracyjna.

To cię zainteresuje:

Czyszczenie tablicy suchościeralnej

 

Nowe życie tablicy korkowej

Tablice korkowe nie są drogie – zakup całkiem sporej i praktycznej tablicy nie powinien przekroczyć 100 zł. Jednakże, jeżeli lubisz ręczne rzemiosło i cenisz sobie renowacje staroci, warto zdecydować się na zabieg odnawiania tablicy.

Tablica, którą chcesz pomalować niekoniecznie musi być stara. Jeżeli mało estetyczny kolor korka nie pasuje do aranżacji Twojego wnętrza lub przywodzi na myśl pokój dziecka, możesz z łatwością pomalować ją na wybrany przez siebie kolor. Stanie się wtedy gustownym elementem dekoracyjnym, przyozdobi ścianę Twojego pokoju i dopasuje się do wystroju pomieszczenia.

Jak odnowić tablicę korkową?

Aby odnowić starą tablicę lub zmienić jej wygląd, by lepiej pasowała do wnętrza, będziesz potrzebować:

  • tablicę korkową,
  • farbę akrylową w wybranym przez Ciebie kolorze,
  • pędzelek lub niewielki wałeczek,
  • dzianinę lub tkaninę,
  • szpachelkę.

Jeżeli chodzi o farbę do malowania tablicy korkowej, możesz użyć zwykłej farby akrylowej w sprayu, lub jakiejkolwiek farby, która nadaje się do malowania drewna. Ramka tablicy jest przeważnie matowa, bez żadnego lakieru czy innej farby, dlatego jedyny zabieg, który należy wykonać przed malowaniem, to oczyszczenie jej z kurzu wilgotną ściereczką i wysuszenie.

Do obicia tablicy doskonale sprawdzi się zarówno dzianina, jak i tkanina. Przykryje odpowiednio nieestetyczną powierzchnię korka. Pamiętaj, aby ramka tablicy i materiał służący do jej obicia pasowały kolorystycznie do siebie oraz do wystroju Twojego wnętrza.

Malowanie tablicy korkowej

Na sam początek warto zadbać o komfortowe miejsce pracy, tak aby nikt Ci nie przeszkadzał. Sposobów na odnowienie tablicy korkowej jest kilka. Jeżeli nie chcesz ubrudzić korka, możesz rozkręcić tablicę i pomalować samą ramkę. Jeżeli jednak ramka i korek planowo będą w tym samym kolorze, nie musisz tego robić.

Koniecznie nałóż dwie warstwy farby, pozwalając każdej z nich porządnie przeschnąć. Czas schnięcia farby zależy od jej rodzaju i od producenta, przeważnie jest to około 2 godziny.

W oczekiwaniu na wyschnięcie ramki możesz zmierzyć dokładnie szerokość i wysokość tablicy. Wytnij z materiału prostokąt o odpowiednich wymiarach, pamiętając że tkanina musi być ok. 0,5 – 1 cm szersza z każdej strony, niż sam korek bez ramki.

Kiedy ramka całkowicie wyschnie, połóż materiał równo na froncie tablicy i czystą szpachelką rozpocznij wpychanie go pod ramkę. Jeżeli ramka została zdjęta przed malowaniem, wystarczy tylko oblec tablicę materiałem i np. zszywaczem tapicerskim przyczepić tkaninę od spodu, lub przykryć ją bokami ramki.

Jeżeli jednak ramka nie została zdjęta do malowania, wpychaj tkaninę pod nią tak, aby się utrzymała. Kiedy materiał będzie już naciągnięty z każdej strony, wykonaj ostateczne poprawki tak, aby nigdzie nie wystawał. Gotowe!

Tablicę możesz przywiesić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu! Pomalowana i w ten sposób przykryta estetyczną tkaniną stanie się eleganckim elementem wystroju wnętrza. Teraz wystarczy tylko wybrać odpowiednie dekoracje, które w dodatku możesz dowolnie zmieniać w wybranym przez siebie momencie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Powered by Trust.Reviews
Sklep internetowy Shoper.pl