Kuchnia pod siebie - jak ją udekorować?
Kuchnia pod siebie - jak ją udekorować?

Aranżacja kuchni może być nie lada wyzwaniem dla niektórych. Jest to bardzo ważna przestrzeń w domu, która musi być zarazem funkcjonalna oraz stylowa. Zatem jak umeblować kuchnię? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakimi akcesoriami ją udekorować? Czy tablice korkowe to doby sposób na organizację? Jakie obrazy do kuchni wybrać? Które rozwiązania będą skuteczne w codziennym użytkowaniu? Poznaj przygotowane przez nas wskazówki, a z pewnością uda Ci się stworzyć idealną kuchnię pod siebie. 

 

To cię zainteresuje: 

Wyposażenie kuchni - co warto mieć?

Obrazy na szkle - nowoczesna forma dekoracji w kuchni

 

Układ mebli w kuchni

W zależności od możliwości przestrzennych w domu kuchnię można umeblować na 6 sposobów. Najpopularniejsze układy mebli kuchennych to:

  • kuchnia jednorzędowa,
  • kuchnia dwurzędowa,
  • kuchnia z wyspą,
  • kuchnia w kształcie litery L,
  • kuchnia w kształcie litery U,
  • kuchnia w kształcie litery G.

Warto pamiętać w tych układach również o zagospodarowaniu ścian. Czy będą na nich np. wisiały szafki pod sam sufit, tablica korkowa czy wybrane obrazy do kuchni.

5 stref w kuchni

Projektując kuchnię, warto pamiętać o strefach kuchennych, które są wykorzystywane na co dzień. Jest to przede wszystkim strefa:

  • przygotowywania,
  • zapasów,
  • gotowania,
  • zmywania,

Każda z nich ma swoją funkcję, którą, aby odpowiednio mogła spełniać, musi być dobrze umiejscowiona i wyposażona. Najlepiej, aby strefa przygotowywania znajdowała się w środku, a po jednej i drugiej jej stronie strefa gotowania i zmywania. Jest to niebywale praktyczne rozwiązanie! Natomiast zapasy zdecydowanie mogą być umieszczone na skraju.

Funkcjonalne rozwiązania kuchenne

W zależności od wybranego stylu, którym chcemy zaaranżować kuchnię, możemy dobierać różnego rodzaju dodatki. Oprócz wizualnego wyglądu warto również zwrócić uwagę na praktyczność dekoracji. W kuchni liczą się przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania, które ułatwiają codzienne przygotowywanie posiłków.

Wysokość blatu

Przy projektowaniu kuchni konieczne jest prawidłowe ustalenie wysokości blatu! Dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie łatwe i przyjemne. Nie trzeba będzie ani się schylać, ani stawać na palcach. Zaleca się wymierzenie wysokości blatu na wysokość ok. 10-15 cm poniżej łokcia stojącej osoby, która przyrządza danie. Jest to oczywiście uniwersalna reguła.

Oświetlenie

Dobre oświetlenie w kuchni jest równie ważne. Sama lampa na suficie niestety nie wystarczy. Warto zastosować parę źródeł. W szczególności oświetlenie LED pod szafkami. Drugim rozwiązaniem jest montaż lamp halogenowych nad górnymi szafkami. Co więcej, jeśli w kuchni znajduje się stół, można umiejscowić centralnie nad nim duży klosz, który nie oślepia, a daje ciepłe światło.

Przydatne narzędzia

Jednym z bardzo przydatnych narzędzi w kuchni są również tablice korkowe. To one ułatwiają organizację życia wszystkich domowników oraz pozwalają na zanotowanie przepisów, listy zakupów czy ważnych terminów, o których nie można zapomnieć. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tablic korkowych, które świetnie dopełniają wnętrze. Co więcej, można także wybrać tablice magnetyczne połączone z powierzchnią korkową, co daje zaskakujący efekt wizualny oraz praktyczny. Dodatkowo w każdej kuchni powinny znaleźć się obrazy. One ocieplają ściany i nadają domowego charakteru. Obrazy do kuchni mogą przedstawiać owoce, warzywa, krajobrazy lub abstrakcyjne malowidła. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań domowników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Powered by Trust.Reviews
Sklep internetowy Shoper.pl