Nauka literek w przedszkolu. Jak przygotować swoje dziecko?
Nauka literek w przedszkolu. Jak przygotować swoje dziecko?

Jeśli chcesz wspomóc swoje dziecko w jego rozwoju, ten wpis jest dla Ciebie!

Przedszkole to placówka, która ma za zadanie przygotować dziecko do nauki w szkole i wyposażyć je w różne umiejętności. Szczęśliwie większość rodziców chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Pragnie również tego, aby prawidłowo się rozwijało. Myślimy, że nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że wartościowe spędzanie czasu rodziców z dziećmi wpływa korzystnie nie tylko na ich relację i budowanie więzi, ale także na szereg innych kwestii m.in. naukę literek, pisania i czytania. Zanim dziecko zacznie naukę literek w przedszkolu, możesz pracować z nim w odpowiedni sposób, tak, aby przygotować je do tego, jak najlepiej. Jeżeli interesujesz się tym tematem, zapraszamy do lektury!

To cię zainteresuje:

Nauka w czasie pandemii

Tablica magnetyczna dla dziecka, czy to dobry pomysł?

Tablice dla dzieci, jaką wybrać?

 

Nauka literek – od czego zacząć pracę z trzylatkiem?

Wspomaganie rozwoju trzyletniego dziecka powinno polegać między innymi na ćwiczeniu jego umiejętności komunikacyjnych. Zanim będzie ono gotowe na naukę liter, na początku trzeba popracować nad tym, aby bez problemu umiało po prostu powiedzieć o swoich podstawowych potrzebach i emocjach. Opóźnienie mowy jest częstym zjawiskiem obserwowanym u trzylatków. Niektóre dzieci w tym okresie komunikują się jedynie poprzez pojedyncze sylaby, płacz lub wskazywanie palcem. Jeżeli Twoja pociecha również ma problemy z mówieniem, możesz jej pomóc.

Po pierwsze staraj się nie wyręczać dziecka, kiedy próbuje coś powiedzieć, wykaż się cierpliwością. Postaraj się również nadmiernie nie reagować na jego próby komunikacji niewerbalnej np. płacz. Mów do niego pełnymi zdaniami, bez nadmiernego „gugania” i zdrabniania wszystkich słów. Pamiętaj, że dziecko rozumie więcej, niż jest w stanie powiedzieć.

Oprócz tego ważne jest też doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej. Możesz pobawić się z dzieckiem w zabawy polegające np.: na powtarzaniu wymyślonego przez Ciebie rytmu, chowaniu przedmiotu wydającego dźwięk, które trzylatek ma za zadanie znaleźć, a także układanie klocków według prostego wzoru lub składanie pociętych obrazków. Oprócz tego możesz zapoznać dziecko z globalnym zapisem jego imienia, a także imion pozostałych członków rodziny. Do tego celu możesz wykorzystać np. tablice potykacze lub tablice magnetyczne, które przydadzą się nie tylko dziecku, ale i innym domownikom.

Nauka literek – od czego zacząć pracę z czterolatkiem?

Czteroletnie dziecko potrzebuje już innego podejścia niż trzylatek. Jak zatem wspomóc jego rozwój w tym wieku? Na początku musisz wyczuć, na jakim etapie komunikowania się jest Twoje dziecko, tak aby potem dostosować odpowiednie zabawy, a także „krok po kroku” rozwijać jego umiejętności. Czteroletni maluch powinien już swobodnie komunikować się z innymi, nie muszą być to jednak rozbudowane zdania. Warto jednak zachęcać dziecko do opowiadania o minionym dniu w przedszkolu, o tym, co obejrzało w bajce itp. Takie niewymuszone dialogi z rodzicami, a także innymi bliskimi mogą bardzo rozwinąć umiejętność jego komunikacji.

Świetnym pomysłem jest także muzykowanie z dzieckiem. Nie musisz posiadać wyjątkowego talentu muzycznego. Śpiewaj, tańcz, a także graj z dzieckiem nawet na najprostszych elementach takich jak grzechotki. Warto również czytać dziecku różnorodne bajki. Wszystkie te czynności przygotowują malucha do nauki literek, a później również pisania i czytania. Możesz również powoli zacząć wprowadzać literki i cyferki. Dobrą praktyką jest wprowadzanie po jeden literze małej i wielkiej tygodniowo np. A a. W tym celu możesz n.in. zawiesić kartki z nowo poznaną literką na tablicy flipchart lub tablicy korkowej. Ważne też, aby jak najszybciej powiązać poznane przez dziecko litery z konkretnym znaczeniem, budując z nich proste, znane dziecku słowa jak np. dom, las, mama. Istotne jest również nie prowadzanie po sobie podobnie wyglądających np. p-b-d-g  lub podobnie brzmiących liter np. t-d. Do tego celu możesz użyć magnesów literek i cyferek.

Nauka literek - od czego zacząć pracę z pięciolatkiem?

W tym wieku u dzieci następuje duży „skok rozwojowy” w zakresie umiejętności percepcyjnych oraz manualnych. To nie znaczy jednak, że trzeba je namawiać do nauki pisania czy czytania. Pamiętaj, że receptą na skuteczne zniechęcenie dziecka do nauki tych umiejętności jest krytyka, zmuszanie i „zanudzanie tematem” swojej pociechy.

Tym co możesz jak najbardziej zrobić, jest w dalszym ciągu zapoznawanie swojej pociechy z literami i cyframi, najlepiej w formie zabawy. Pomóż mu w nauce rozróżniania podobnych dla niego znaków np. wspomnianych wcześniej liter p-b-d-g lub podobnych cyfr (6 i 9). Ważne jest również doskonalenie zdolności analizy i syntezy sylabowej dłuższych wyrazów (4-5 sylab).

Mamy nadzieje, że te wszystkie wskazówki pomogą dobrze przygotować Twoje dziecko do dalszej nauki w zerówce. Tablice magnetyczne są świetnym narzędziem, które może Ci w tym pomóc. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek trudności lub niepokojących sygnałów warto skonsultować się z nauczycielem przedszkola, a w razie potrzeby również z psychologiem lub logopedą. Życzymy powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Powered by Trust.Reviews
Sklep internetowy Shoper.pl